Technické možnosti skříní
S velkým množstvím realizovaných zakázek se pojí mnoho úspěchů, ale i omylů a přehmatů či špatně odhadnutých technických nebo technologických řešení. Následující texty vám mohou pomoci se v technické problematice konstrukce skříní zorientovat. Zároveň uvidíte, jaké způsoby řešení používáme my.
Obsah | konstrukční části skříní
Častou otázkou je, jestli strop, dno a záda jsou u skříně nutné. Tato otázka je aktuální jen u skříně s posuvnými dveřmi. U otevíracích dveří je vše uvedené nutné z důvodu dostatečné konstrukční pevnosti.
Strop skříně
Výhody
Opticky začistí horní část příček. Nerovnost stropu často zapříčiní, že jednotlivé příčky končí kousek pod stropem a nevypadá to dobře.
Nevýhody
Strop skříně je obvykle 2–3 cm pod stropem místnosti. Vnitřní prostor tedy zmenší jen o pár centimetrů
Kdy je strop nutný
– když je skříň s otvíravými dveřmi
– když je velká nerovnost stropu místnosti. V tu chvíli se do stropu skříně připevňuje horní kolejnice
– když není skříň až do stropu
My strop standardně doporučejeme ke každé skříni. Z estetického důvodu.
Dno skříně
Výhody
Dno, které je obvykle na nožičkách výšky 40 mm, krásně srovná nerovnosti podlahy
Nevýhody
Výška dna včetně soklu je obvykle cca 60 mm. Částečně se tedy zmenší využitelná výška skříně
Kdy je dno nutné
– když je skříň s otvíravými dveřmi
– když je podlaha místnosti příliš nerovná, je potřeba skříň vyrovnat pomocí štelovacích nožiček na dně
Dno doporučujeme, pokud zákazník požaduje kompaktní skříň. Pokud dno dáváme, stojí na štelovacích nohách o výšce 40 mm
Záda skříně
Výhody
Záda skříně zajistí, že oblečení ve skříni nebude v kontaktu se stěnou, která často špiní.
Hezky zakryjí nerovnosti stěny. Navíc pěkně přilnou k policím, příčkám a bokům skříně.
Bez zad dřív nebo později budete potřebovat stěnu vzadu vymalovat – a to nechcete.
Nevýhody
V případě, že máte problémy s vlhkostí stěny kde má být skříň, nejsou záda vhodná. Ale pokud jsou nutná, jde to řešit navrtáním vzdušníků do zad a tím zajistit lepší proudění vzduch
Kdy jsou záda nutná
– zadní stěna je nutná u skříní s otvíravými dveřmi
Když zadní stěnu, tak z čeho?
Pokud z jakéhokoliv důvodu chcete do skříně zadní stěnu, je dobré vědět o různých nabízených materiálech. Sololit nebo lamino.
– Sololit – jedná se o 3 mm slabý kus desky. Její hlavní slabinou je, že se lehce poškrábe a při styku s vodou se velmi lehce znehodnotí (vytvoří puchýře). Sololit do šatní skříně dle mého nepatří. Tím méně do botníku. Užití má pokud jde o menší skříňky, většinou nějaké nástavce. Nebo tam, kde hraje roli každý milimetr hloubky.
– Lamino (laminotřísková deska, zkratka LTD) – je pro použití na zadní stěnu mnohem vhodnější. Především pro jeho tvrdost a odolnost proti vodě. Taková záda je možné kdykoliv umýt vlhkým hadrem a nemusíte se bát poškození.
Nemáme vyhraněný názor zda ano či ne. Jen je dobré vědět o výše uvedených nevýhodách. V případě, že záda vkládáme, jsou vyrobeny obvykle z 18 mm silného lamina
Zásuvky
Je mnoho typů zásuvek a zdaleka u nich nejde jen o výšku. Z pohledu uživatele dělíme zásuvky hlavně podle typu pojezdů:
– Plnovýsuvné – vysune se celá zásuvka
– Částečně výsuvné – zásuvka se vysune jen asi ze tří čtvrtin
– S tlumením – při zavírání má zásuvka tiché dotlumení
– Bez tlumení – při zavření dojezd netlumí
– Pohledové – pojezdy jsou viditelné z boku zásuvky
– Skryté – pojezdy buď pod zásuvkou, nebo schované v počnicích zásuvky
Naše zásuvky standardně jsou: plnovýsuvné, včetně tlumení, se skrytým výsuvem, s pevným dnem o tloušťce 18 mm a s nosností až 40 kg
Výsuvné police
Oproti běžné polici se výsuvná police vysune podobně jako zásuvka. Slouží především na boty. Pojezdy jsou většinou skryté pod policí a jsou s tlumením.
Používáme výsuvy BLUM, plnovýsuvné, včetně tlumení
Volně stavitelné police
Nebo-li police na podpěrkách. Obecně platí, že když police nemusí být pevná, je volná. Aby byla zajištěna co největší variabilita. V bocích jsou většinou předvrtané otvory pro úpavu pozice police
Používáme elegantní podpěrky v niklové barvě
Pevné police
Pevné police jsou většinou napevno z konstrukčního důvodu. Police v tomto případě slouží k zajištění stability skříně. Konstrukční spoj je opatřen tzv. excentrem neboli kováním s plastovým lůžkem, které po utažení přitáhne polici k boku a pevně ji drží. Stále však existuje spousta firem, které pevné police montují na plastové úhelníky.
U nás používáme plastové lůžko s kovovou excentrickou vložkou (bez plastových úhelníků)
Konstrukční spoje
Jsem přesvědčen, že plastovým úhelníkům mělo už dávno odzvonit. Bohužel je stále mnoho výrobců, které tyto spoje používají ve velkém a prakticky na celou skříň. Ano, je to řešení, které se také drží a splní svůj účel, ale proč v době počítačem řízených strojů budeme používat plastové úhelníky? Existuje mnoho hezčích, pevnějších a přesnějších variant.
Používáme excentrické spoje stejné jako jsou popsané u pevných polic nebo kombinaci bukových kolíků a excentrických Rastex spojů
Rektifikace dna – nerovná podlaha
Když položíme rovnou desku na křivou, nebo hrbolatou podlahu, asi to nebude úplně dobře fungovat. Skříň zatížíte, ona se v místě nerovnosti prohne a dveře najednou přestanou jezdit jam mají. Jediné konstruktivné řešení je použít kvalitní nožičky, které dokáží vyrovnat hrbolatou podlahu tak, aby skříň byla usazena v rovině
Rektifikaci (výškové vyrovnání) dna provádíme pomocí 40 mm vysokých noh připevněných do dna
Začištění akrylem/silikonem
Akrylový tmel je skvělý na dočištění mezi výkrytem a stěnou. Je přetíratelný, je možné jej tedy natřít do barvy stěny. Silikon je vhodné použít především tam, kde hrozí styk odkryté dřevotřísky s vodou. Tedy především u soklu na podlaze. Nebude pak problém běžné vytírání podlahy.
ABS hrany
ABS hrany na laminu jsou věřím již standardem, pod který by nikdo neměl jít. I zde ale existuje několik bodů, o kterých je dobré se zmínit:
Tloušťka hrany
Může být od 0,4 až do 2 mm. Osobně preferuji rloušťku kolem 1mm. Hrana je již dostatečně tlustá, aby ustála trochu fyzických ran. Zároveň ale vypadá elegantně. 2mm hrany jsou již natolik tlusté, že kulatinka na hraně nepůsobí pěkně
Lepidlo použité při olepování hran
Dříve používaná běžná tavná lepidla pomalu ale jistě nahrazují vodě odolná lepisla PUR. Tato lepidla rozhodně doporučuji. Jejich odolnost vůži vodě je mnohem vyšší než u běžných tavných lepidel. To výrazně prodlouží životnost nábytku, napřílad u botníků, kde hrozí kontakt s vodou.
Nejčastěji používáme hrany o tloušťce kolem 1 mm. Hrany jsou lepené poděodolným polyuretanovým lepidlem. Pokud je lamino bílé, používáme bílé lepidlo (téměř neviditelná spára lepidla). Na všechny ostatní barvy používáme lepidlo transparentní